Trójfazowe

Charakterystyka silników trójfazowych:

Obudowa

W zależności od rozmiaru, korpusy silników różnią się materiałem wykonania. Do rozmiaru 132, wykonane są z lekkiego stopu aluminiowego, bezpośrednio połączone płytkami (pakietami) układu magnetycznego stojana. Dla rozmiarów 160 do 355, zarówno obudowy jak i tarcze są zrobione z lanego żelaza z domieszkami stopów, tworząc tym samym jedną całość.

Wirnik i wałek zdawczy

Wszystkie silniki posiadają aluminiowe, podwójne „klatki” wirnika . Wirnik jest dynamicznie wyważony, a stopień wibracji odpowiada wartości „N”. Na życzenie klienta, możemy zaopatrzyć silniki w stopień wibracji równy wartości “R” lub wyżej. Wibracja jest mierzona według międzynarodowego standardu ISO2373. Wałek zdawczy wykonany jest ze stali C40 dla całej gamy wielkości mechanicznych.

Puszka przyłączeniowa

Puszka przyłączeniowa w silnikach o wielkości mechanicznej od 56 do 180 ulokowana jest w górnej części korpusu silnika, natomiast otwory na wprowadzenie kabli zasilających mogą być skierowane w różnych kierunkach. Przy silnikach o wielkości mechanicznej od 200 do 355, puszka przyłączeniowa jest zwykle ustawiana po prawej stronie obudowy silnika i może być obrócona do 4. pozycji co 90°. Wszystkie silniki wyposażone są w 6-cio kostkę zaciskową przyłączeniową.

Ułożyskowanie

W zależności od rozmiaru, silniki posiadają różne łożyska. Od rozmiaru 56 do 180 są wyposażone w bezobsługowe łożysko kulkowe, natomiast od rozmiaru 200 do 355 w łożyska otwarte ze smarownicami.

Stopień ochrony (IP)

Odpowiedni stopień ochrony, który zapewniany jest przez obudowę urządzenia elektrycznego, jest koniecznym warunkiem wpływającym na żywotność oraz właściwą pracę silnika. O właściwym stopniu ochrony decyduje przeznaczenie oraz otoczenie pracy silnika.

Stopnie ochrony określone przez normę IEC 34-5 są wyszczególnione przez charakterystyczny symbol „IP” (międzynarodowa ochrona, z ang. „International Protection Rating”, czasami „Ingress Protection Rating”). Opisuje się ją poprzez kod, który oznacza stopnie ochrony zapewnianej przez obudowę:

  • pierwsza cyfra wskazuje ochronę przeciw przypadkowemu kontaktowi z obcymi ciałami stałymi,
  • druga cyfra oznacza ochronę przed skutkami wnikania cieczy,
  • trzecia cyfra definiuje ochronę mechaniczną.
  • Wszystkie silniki standardowo zbudowane są z IP 55.